Wysokie odszkodowanie – jak je wywalczyć ?

Wysokie odszkodowanie - jak je wywalczyć ?
by

Poszkodowany w wyniku kolizji drogowej bardzo często narażony jest na duży stres. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym go są procedury związane z dochodzeniem odszkodowania. W tej trudnej sytuacji ratunkiem jest kompetentny agent do spraw odszkodowań, który pokieruje wszystkimi działaniami.

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to ustalenie winy. Czasami jest ona bezsporna i sam sprawca nie ma co do niej wątpliwości. W takim przypadku nie trzeba wzywać policji na miejsce kolizji. Wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, w którym możliwie szczegółowo należy opisać okoliczności związane ze szkodą. Takie oświadczenie muszą podpisać kierujący obydwoma pojazdami. Inaczej rzecz wygląda, jeśli nie ma zgody co do tego, kto zawinił. W takim przypadku należy pamiętać, żeby to policja rozstrzygnęła spór i jasno określiła, z czyjej winy doszło do kolizji. Nie wolno podpisywać oświadczenia, jeśli sprawca zachowuje się dziwnie – jest nadpobudliwy, bardzo roztrzęsiony lub jego zachowanie sugeruje, że może być pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających.

Jeśli mamy już oświadczenie o winie lub notatkę sporządzoną przez funkcjonariusza policji, następnym etapem jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej sprawcy o szkodzie. Nie należy zbyt długo zwlekać z takim zgłoszeniem, żeby towarzystwo nie posądziło nas o przyczynienie się do zwiększenia rozmiaru szkody w wyniku regularnej jazdy uszkodzonym samochodem. Jest na to wprawdzie aż 3 lata, ale im szybciej zgłosimy kolizję, tym mniejsze jest ryzyko, że rzeczoznawca działający na rzecz ubezpieczyciela sprawcy oceni, że część uszkodzeń powstała wcześniej lub nie jest efektem tej stłuczki.

Po zgłoszeniu szkody firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłatę odszkodowania (a przynajmniej jego bezspornej części),co oznacza że prawdopodobnie już w ciągu pierwszych 7 dni od zgłoszenia można liczyć na kontakt przedstawiciela towarzystwa. Najczęściej ubezpieczyciel zaleca oględziny współpracującemu z firmą ubezpieczeniową rzeczoznawcy, choć coraz częściej cała likwidacja szkody odbywa się zdalnie – zwłaszcza w przypadku niewielkich uszkodzeń. Po inspekcji towarzystwo przygotowuje kosztorys zwykle w oparciu o katalogi Audatex lub EurotaxGlass’s. Poszkodowany może go zaakceptować (wtedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na wskazane konto lub przekazem pocztowym),zakwestionować i przedstawić swoją wycenę… lub zupełnie się nim nie przejmować. To beztroskie podejście do kosztorysu jest przeznaczone dla osób, które nie chcą dostać gotówki, lecz wolą rozliczać szkodę w warsztacie bezgotówkowo.

Bardzo często poszkodowani w zdarzeniach drogowych zapominają o tym, że należy im się także pomoc drogowa, czyli odholowanie samochodu do warsztatu, a także samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu. W wyniku kolizji nie z Twojej winy, komfort życia nie powinien się obniżyć.

Adekwatnie duża rekompensata z OC sprawcy to przede wszystkim efekt znajomości przepisów. Zgodnie art. 363. § 1 kodeksu cywilnego „naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej”. A zatem kluczem do uzyskania odszkodowania na optymalnym poziomie jest zestawienie utraconych w wyniku OC korzyści z propozycją ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli uważasz, że wycena jest zbyt niska, nie przyjmuj jej z założenia, że „taka duża instytucja finansowa wie lepiej”. Masz prawo skorzystać z autoryzowanych stacji obsługi, z oryginalnych części oraz samochodu zastępczego na czas naprawy.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z AUTOMOBILIS :
zadzwoń – 533 396 566
napisz – partner@automobilis.pl

Istnieje możliwość kontaktu bezpośredniego. Wysyłając bezpośrednio wiadomość na adres partner@automobilis.pl lub kontakt z numerem 533 396 566 wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...